02.07.2024
Rozwój winiarskich tradycji Zielonej Góry
Rozwój winiarskich tradycji Zielonej Góry

Miesiąc po ostatnich Dniach Otwartych Piwnic Winiarskich prezydent Marcin Pabierowski oraz jego zastępcy Paweł Tonder, Marek Kamiński i Jarosław Flakowski spotkali się z przedstawicielami Fundacja Tłocznia oraz fundacji Gloria Monte Verde, aby rozmawiać o możliwych wspólnych projektach. Cel jest prosty: rozwój winiarskich tradycji Zielonej Góry, tak aby oferta kulturalna miasta była jeszcze bardziej atrakcyjna zarówno dla mieszkańców jak i turystów!

  • Cieszę się z takich spotkań – podkreśla prezydent Marcin Pabierowski. – Miasto powinno w większym stopniu współpracować z organizacjami pozarządowymi, korzystać z ich wiedzy, pomysłów oraz pasji do działania. Zielona Góra ma wiele do zaoferowania na polu turystyki a sukces Dni Otwartych Piwnic Winiarskich jest tego najlepszym przykładem. To krok w dobrym kierunku, dlatego dalej będziemy wspierać inicjatywy naszych winiarzy. W spotkaniu brali udział Bartłomiej Gruszka, Kinga Kowalewska-Koziarska i Szymon Płóciennik z Fundacji Tłocznia oraz Przemysław Karwowski z fundacji Gloria Monte Verde.
  • Rozmawialiśmy m.in. o Winobraniu i miasteczku winiarskim, w którym z roku na rok bierze udział coraz więcej lubuskich winnic – tłumaczy Szymon Płóciennik. - Ważnym tematem był potencjał turystyczny winiarskiej Zielonej Góry, w tym organizacja przyszłorocznych Dni Otwartych Piwnic Winiarskich. Jest już znana data imprezy, odbędzie się od 19 do 21 czerwca. Chcemy, by wydarzenie przyciągnęło do miasta jeszcze więcej turystów niż w tym roku, by się rozwijało. Zależy nam, by bardziej niż do tej pory postawić na gastronomię i udział lubuskich producentów regionalnych. Kinga Kowalewska-Koziarska zwraca też uwagę na inną kwestię. - Ważna jest rewitalizacja historycznych piwnic winiarskich. Przemysław Karwowski, który wziął udział w spotkaniu, jest właścicielem piwnicy w dawnym Domu Stanów Ziemskich przy ul. Sikorskiego 6. Niedawno gruntownie ją wyremontował. Takich piwnic z historią i potencjałem jest wiele. Mamy nadzieję, że podczas przyszłorocznych Dni Otwartych Piwnic Winiarskich zaprezentujemy kilka nowych miejsc. Bardzo nas cieszy deklaracja ze strony prezydenta Zielonej Góry, że będzie wspierał inicjatywy związane z winiarstwem – zaznacza K. Kowalewska – Koziarska.