13.12.2021
Spotkanie grup roboczych ZNOF - Przedstawienie wyników ankiet
Spotkanie grup roboczych ZNOF - Przedstawienie wyników ankiet

W poniedziałek (13.12.2021r.) w zielonogórskim ratuszu odbyło się spotkanie przedstawicieli grup roboczych ds. współpracy w zakresie pomocy społecznej i demografii oraz ds. współpracy w zakresie oświaty, kultury, sportu i rekreacji. Spotkanie było kontynuacją prac nad strategią ponadlokalną dla Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego. Uczestnicy zapoznali się z wynikami badań ankietowych, przeprowadzonych wśród młodzieży i seniorów z terenu Lubuskiego Trójmiasta i ZNOF. Pracę nad badaniami nadzorowali naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego – prof. UZ, dr hab. Dorota Szaban, dyrektor Instytutu Socjologii oraz dr Krzysztof Lisowski, który referował wyniki.

W najbliższym czasie samorządowcy będą musieli mierzyć się z wieloma problemami związanymi z demografią i sprawami społecznymi. Głównymi z nich będą depopulacja miast, starzenie się społeczeństwa i migracja młodzieży. Niestety eksperci szacują, że niektóre miasta w ciągu najbliższych dwóch dekad mogą stracić nawet 40% mieszkańców. Badania przeprowadzone przez naukowców UZ potwierdzają, że na terenie Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego można zaobserwować spory potencjał migracyjny. Młodzi, którzy deklarują, że chcą w przyszłości opuścić Lubuskie, wśród głównych powodów wskazują: niskie zarobki, mało atrakcyjny rynek pracy, czy brak szerokiej oferty zagospodarowania czasu wolnego. W prezentacji dr Lisowski przedstawił także komponenty, wpływające na atrakcyjny odbiór Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego, jako miejsca do kontynuowania ścieżki edukacyjnej oraz zawodowej. Wśród plusów młodzi wymieniają m.in. dobry system komunikacji miejskiej w poszczególnych samorządach oraz więzy rodzinne i aspekty ekologiczne, jak czyste powietrze. Dzięki metodzie wywiadu pogłębionego (czyli rozmowie między osobą badaną a badającym), możliwym również stało się rozpoznanie potrzeb seniorów, zamieszkujących terytorium ZNOF. Osoby starsze liczą przede wszystkim na łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów, zorganizowanie miejsc i form aktywności oraz większe zainteresowania się sprawami seniorów i ich głosem w istotnych dla gminy sprawach.

Przedstawione wyniki ankiet są dla grup roboczych praktyczną wskazówką do budowania strategii i wdrożenia działań, mających na celu poprawę jakości życia osób starszych oraz zmniejszenie migracji młodzieży dzięki stworzeniu optymalnych i atrakcyjnych warunków osiedlenia się na terenie „Lubuskiego Trójmiasta”.