Godzina „W” w Zielonej Górze

1 sierpnia w Godzinę „W” w Zielonej Górze, podobnie jak w całej Polsce, zawyły syreny alarmowe. Sygnał to symboliczne upamiętnienie 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. #MiastoZG We wrześniu 1939 roku Polska stała się pierwszym krajem, który stawił zbrojny opór żądaniom Hitlera. Przez 35 dni w osamotnieniu broniła się przed atakiem dwóch totalitarnych sąsiadów – III Rzeszy i Związku Sowieckiego. Została podbita, ale nie skapitulowała. Polacy nigdy nie pogodzili się z okupacją. Stworzyli Państwo Podziemne, które od pierwszych chwil istnienia przygotowywało plan powszechnego powstania przeciwko niemieckim nazistom. Powstanie Warszawskie miało doprowadzić do wyzwolenia stolicy siłami samych Polaków – siłami Armii Krajowej. Oprócz wymiaru materialnego i politycznego, było krzykiem o godność człowieka, symbolem buntu przeciw upokarzaniu i poniżaniu. Do nierównej walki z nazistami stanęło 50 tysięcy słabo uzbrojonych polskich powstańców wspieranych przez ludność cywilną. Dziś ich bohaterstwo uczciliśmy na zielonogórskiej nekropolii. Na uroczystości przeprowadzonej zgodnie z ceremoniałem wojskowym pojawili się przedstawiciele władz, środowiska kombatanckie, harcerze i zielonogórzanie. Nie zabrakło również rodzin powstańców, wśród nich Beaty Wiśniewskiej, wnuczki Tadeusza Goszczyńskiego ps. „Ksiądz”. Dziadka, który walczył w Powstaniu Warszawskim, wspomniała wierszem z książki, którą jej podarował.

  • Niezmiennie od ośmiu dekad Powstanie Warszawskie jest symbolem odwagi, determinacji i nieugiętego ducha narodu – mówił wojewoda Marek Cebula. – To jednocześnie lekcja dla nas wszystkich, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią walczyć i ją pielęgnować.
  • Przesłanie powstania zostanie z nami na pokolenia. Podtrzymujmy wartości, które mu towarzyszyły – braterstwo, empatię, poczucie wspólnoty – dodał wiceprezydent Zielonej Góry Marek Kamiński. – Pielęgnujmy je, przekazujmy dalej i nie pozwólmy zapomnieć o nich kolejnym pokoleniom. Harcmistrz Leszek Kornosz, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przypomniał zgromadzonym „Elegię o chłopcu polskim”, wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety, który walczył w powstaniu. Podczas uroczystości zostały wręczone pamiątkowe ryngrafy, a zgromadzeni goście złożyli kwiaty i uczcili pamięć powstańców.