Lubuskie Trójmiasto…
… to stowarzyszenie, do którego należy
osiem jednostek samorządowych z województwa lubuskiego:
- Czerwieńsk
- Nowa Sól
- Nowogród Bobrzański
- Otyń
- Sulechów
- Świdnica
- Zabór
- Zielona Góra
Historia
Miastami założycielskimi Stowarzyszenia są: Zielona Góra, Nowa Sól i Sulechów. Pomysł utworzenia Lubuskiego Trójmiasta narodził się przeszło 20 lat temu. Porozumienie o współpracy między trzema miastami podpisane zostało 7 kwietnia 2004 roku. W dniu 6 czerwca 2008 postanowieniem Sądu Rejonowego w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, co jest równoznaczne z początkiem jego prawnego funkcjonowania.
Różne były losy Stowarzyszenia na przestrzeni kolejnych kilkunastu lat, jednak punktem zwrotnym w jego funkcjonowaniu był rok 2020. Wówczas prezydenci Nowej Soli i Zielonej Góry oraz burmistrz Sulechowa podjęli decyzję o tzw. „nowym otwarciu”. Decyzją Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Wybrano Zarząd, przed którym nakreślono ambitny cel, mianowicie rozszerzenie Lubuskiego Trójmiasta o kolejnych partnerów, wspólnie z którymi można by jeszcze skuteczniej sięgać po pieniądze z UE. Obok miast założycielskich Nowej Soli, Sulechowa i Zielonej Góry chęć przystąpienia do Lubuskiego Trójmiasta wyrazili włodarze samorządów: Czerwieńsk, Nowogród Bobrzański, Otyń, Świdnica i Zabór. W tej sprawie podpisano list intencyjny, w którym określono cele do zrealizowania przez partnerów. Po oficjalnym przystąpieniu do Stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto, wszystkie gminy utworzyły Zielonogórsko – Nowosolski Obszar Funkcjonalny (ZNOF), na którym z powodzeniem można realizować inwestycje z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej 2021 – 2027. ZNOF swoim zasięgiem obejmuje ponad 1300 km kw. Co istotne, na tym obszarze mieszka ponad 240 tys. Lubuszan, zlokalizowanych jest kilkaset placówek oświatowych i trzy duże szpitale. To także setki kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci wiedzą, że wspólnie mogą skuteczniej pozyskiwać środki UE i w ten sposób realizować szereg ważnych dla mieszkańców inwestycji – turystycznych, gospodarczych, logistycznych, budowy ścieżek rowerowych łączących miejscowości ZNOF i przede wszystkim transportowych, z projektem Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Lubuskiego Trójmiasta SKALT na czele. Razem lepiej!
Lokalizacja
Osią komunikacyjną Lubuskiego Trójmiasta jest droga ekspresowa S3, której ponad 40 km odcinek łączy ośrodki Trójmiasta. Około 34 km od Zielonej Góry znajduje się port lotniczy Zielona Góra-Babimost.