29.11.2022
Edward Fedko: Nie zabierajcie pieniędzy samorządom! Dołóżcie wszystkim jednakową kwotę!
Edward Fedko: Nie zabierajcie pieniędzy samorządom! Dołóżcie wszystkim jednakową kwotę!

"Gdzie dyskutować na temat zagospodarowania i inwestowania pieniędzy europejskich, jak nie na sejmiku?" – pytał radny wojewódzki Edward Fedko (Samorządowe Lubuskie) na antenie Radia Zachód. "Radni też chcą wiedzieć jaka jest polityka związana z programami europejskimi w nowej perspektywie finansowej. To na tej sesji chcieliśmy podjąć temat, bardzo żywy, aktywny, ciekawy" – dodał. Niestety podczas wczorajszej (28.11) sesji sejmiku, radni koalicji PO-PSL-Bezpartyjni Samorządowcy nie wprowadzili do porządku obrad apelu radnych Samorządowego Lubuskiego ws. weryfikacji wysokości dotacji unijnej dla samorządów. Mało tego, zablokowali prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, który w imieniu samorządowców i Lubuszan miał zabrać głos.

Radni sejmiku nie mają wpływu na politykę związaną z gospodarką środkami i programami unijnymi, od tego jest instytucja zarządzająca, jaką jest zarząd województwa. - My po prostu też chcemy wiedzieć jaka jest polityka związana z programami europejskimi w nowej perspektywie finansowej. To na tej sesji chcieliśmy podjąć temat, bardzo żywy, aktywny, ciekawy – mówi radny Edward Fedko, który nie ukrywa, że ma pretensje o to, że zarząd województwa nie przekazuje radnym wszystkich informacji ws. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Radny komentował sprawę na antenie Radia Zachód.

"Rzecz polega na tym, żeby nie przedstawiać informacji nieprawdziwych. Informacje, które idą z zarządu województwa mówią, że Zielona Góra w poprzedniej perspektywie finansowej była liderem programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i dostała ogrom pieniędzy. To nie jest prawda, bo w Zielonogórskim Obszarze Funkcjonalnym również znalazły się małe gminy, takie jak Świdnica, Zabór, Czerwieńsk one też były konsumentami" – wyjaśnił Fedko.

Radny przedstawił także racjonalne wyliczenia podziału unijnej dotacji dla lubuskich miast i gmin. Jak podkreślał, zarząd województwa nie powinien nikomu zabierać pieniędzy, mało tego powinien sprawiedliwie dołożyć wszystkim samorządom jednakową kwotę, czyli 300 euro na jednego mieszkańca.

"Jeżeli mamy ok. milion mieszkańców w województwie lubuskim, to oznacza, że należałoby na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla wszystkich samorządów przekazać kwotę około 300 mln euro. To jest 1/3 środków planowanych na nową perspektywę finansową. Kto lepiej zagospodaruje te pieniądze, jak nie samorządy. Jak rozwijają się samorządy, to oczywiście rozwija się też region" – tłumaczył radny. "Rzecz polega na tym, żeby nikomu nie zabierać. My proponujemy. żeby wszystkim dołożyć jednakową kwotę 300 euro na jednego mieszkańca" – dodał.