13.10.2023
Rewitalizacja Zabytkowego Parku w Laskach nagrodzona w kategorii "Atrakcyjny Region"
Rewitalizacja Zabytkowego Parku w Laskach nagrodzona w kategorii "Atrakcyjny Region"

Czerwieńsk, malownicza miejscowość województwa lubuskiego, stała się świadkiem niezwykłego rozwoju i innowacji dzięki wsparciu ze środków unijnych. W ostatnim czasie odbyła się lokalna edycja konkursu "Fundusze Europejskie warte zachodu," która wyróżniła projekty i inicjatywy, które przyczyniły się do rozwoju regionu. To wydarzenie pozwoliło także docenić trud pracujących w cieniu bohaterów - osoby odpowiedzialne za tworzenie, opisywanie i dokumentowanie projektów, które umożliwiają pozyskiwanie środków unijnych.

Celem konkursu jest podkreślenie roli samorządów w podejmowaniu decyzji dotyczących wydatkowania funduszy europejskich. To lokalne społeczności najlepiej wiedzą, jakie inwestycje i projekty są najbardziej potrzebne w ich regionie.

W konkursie "Fundusze Europejskie warte zachodu" w powiecie zielonogórskim zwyciężyły różne projekty, które przyczyniły się do rozwoju społecznego, gospodarczego i turystycznego regionu. Przykładem jest projekt gminy Czerwieńsk pod nazwą: Wsparcie kapitału przyrodniczego poprzez restaurację Zabytkowego Parku Dworskiego w Laskach w Gminie Czerwieńsk, który otrzymał nagrodę w kategorii "Atrakcyjny region". To inwestycja, która przyczyniła się do rozwoju regionu i jego atrakcyjności turystycznej.

Podczas wręczenia nagród i wyróżnień Paweł Wikiera, sekretarz gminy Czerwieńsk, podzielił się swoją wizją projektu Przy realizacji tego projektu wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo, ale cieszymy się, że przyczynił się on do rozwoju społecznego, gospodarczego i turystycznego regionu. Jest on jego wspaniałą wizytówką.

Na podkreślenie zasługuje istotna rola samorządów w rozporządzaniu środkami unijnymi. Polityka Spójności i Europejski Fundusz Społeczny zmieniają oblicze regionów, a samorządy województw stają się gospodarzami tych funduszy w wymiarze regionalnym.

Etap wojewódzki konkursu odbędzie się w Zielonej Górze, gdzie zostaną wyłonieni główni laureaci. To doskonała okazja, by docenić zaangażowanie lokalnych samorządów i przedsiębiorstw w rozwijanie regionu lubuskiego dzięki środkom unijnym. To również moment refleksji nad tym, jak Fundusze Europejskie przyczyniają się do pozytywnych zmian w naszych społecznościach.

Tomasz Zbieski