26.09.2023
Gmina Otyń publikuje Kalendarium z okazji 700-lecia
Gmina Otyń publikuje Kalendarium z okazji 700-lecia

Trudno o lepszą okazję do wydania publikacji na temat historii Otynia, jak świętowanie 700-lecia miasta. Tekst Tomasza Andrzejewskiego został ubrany w bardzo atrakcyjną formę kalendarium, którego promocja odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury 1 października.

Drodzy czytelnicy, 2 lutego 1323 roku książę głogowski Henryk IV ujął w spisywanym w tamtym momencie dokumencie miejscowość o nazwie Wartenberg. Dziś, po weryfikacjach historyków, wiemy już, że owa wzmianka dotyczyła dzisiejszego Otynia (…). Z tej właśnie wyjątkowej okazji oddajemy w wasze ręce świadectwo. minionych siedmiu wieków historii miejscowości, która jest sercem Gminy Otyń – opisuje we wstępie do kalendarium Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska.

Jest to lektura odsyłająca do najważniejszych wydarzeń, które miały wpływ na losy miasta i jego mieszkańców. Autor tekstu, Pan dr Tomasz Andrzejewski, przypomina m.in. losy rodziny Rachenbergów (…) Odtwarza dzieje parafii, wielokrotnie przebudowywanego zamku, który z czasem stał się jezuickim klasztorem, ożywia postać księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord, której osoba połączy symboliczną nicią Otyń z np. Zatoniem. Z kalendarium dowiecie się Państwo np. o tym, kiedy powstało połączenie kolejowe Otynia z Nową Solą i Wolsztynem, kiedy zaczęła się historia lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej, a także jakie momenty z ostatnich dziesięcioleci są dla Otynia najważniejsze – czytamy dalej. Jak przystało na kalendarium jest to publikacja bogato ilustrowana. Czytelnik znajdzie w nim ryciny, stare widokówki, zdjęcia archiwalne, jak i szerokie zdjęciowe ujęcie (zarówno z poziomu ziemi, jak i lotu ptaka) Otynia w roku jubileuszowy.

Promujące kalendarium Otynia spotkanie autorskie z Tomaszem Andrzejewski odbędzie się w otyńskim Gminnym Centrum Kultury w niedzielę 1 października o godzinie 16.00. Goście spotkania otrzymają po egzemplarzu kalendarium.