13.11.2023
Zielonogórzanie wspólnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości
Zielonogórzanie wspólnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości

W sobotę, 11 listopada, przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, prezydent Janusz Kubicki spotkał się w zielonogórskiej Palmiarni z kombatantami, którzy swoim poświęceniem i służbą zasłużyli się dla ojczyzny. "To radosne święto! Cieszę się, że przyjęliście nasze zaproszenie. Chylę przed państwem czoła" – podkreślał włodarz Zielonej Góry.

11 listopada to jeden z najważniejszych dni w Polsce, kiedy to obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, będące symbolicznym końcem 123 lat niewoli pod zaborem pruskim, austriackim i rosyjskim. Jednym z elementów tegorocznych obchodów było uroczyste podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu Polski oraz złożenie kwiatów na pl. Matejki pod pomnikiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. "Dziś obchodzimy 105. rocznicę tego wyjątkowego wydarzenia w historii Polski. To bardzo radosne święto" – podkreśla prezydent Janusz Kubicki. "Wolność, niepodległość, patriotyzm to ważne wartości, o których nie powinniśmy zapominać. Musimy zdawać sobie sprawę, że niezależność nie jest nam dana raz na zawsze. Dlatego cieszę się, że zielonogórzanie tak tłumnie przybyli na pl. Matejki, aby wspólnie świętować. Póki jesteśmy razem, nasza ukochana Polska będzie niepodległa".

Podczas uroczystości włodarz Zielonej Góry, odebrał z rąk dowódcy 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska pamiątkowy ryngraf za wieloletnie wsparcie pracowników i żołnierzy resortu obrony narodowej.

W sobotę, w ramach oficjalnych obchodów Dnia Niepodległości, odbyła się również m.in. msza św. w intencji ojczyzny w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej. Ważnym punktem było także złożenie wiązanek przed tablicą ku czci więźniów politycznych i ofiar represji komunistycznych przy areszcie śledczym.