20.11.2023
Warszawa, Kraków i Zielona Góra. W tych miastach żyje się najlepiej!
Warszawa, Kraków i Zielona Góra. W tych miastach żyje się najlepiej!

Zielona Góra jest bezkonkurencyjna w województwie lubuskim i trzecia w kraju pod względem jakości życia. W kategorii „Miasta na prawach powiatu” wyprzedziły nas tylko Warszawa i Kraków, poza podium znalazły się Wrocław i Sopot. – Kocham Zieloną Górę! Rozwijamy miasto właśnie w taki sposób, aby było przestrzenią dobrą do życia. Cieszę się, że potwierdzają to liczne plebiscyty i rankingi – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” ogłosił Serwis Samorządowy PAP. Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Sprawdzono jakość życia w 2477 gminach w Polsce.

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto też pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Zielona Góra okazała się bezkonkurencyjna w województwie lubuskim i trzecia w kraju pod względem jakości życia. W kategorii „Miasta na prawach powiatu” wyprzedziła nas tylko Warszawa i Kraków, poza podium znalazł się Wrocław i Sopot.

– Kocham Zieloną Górę! Rozwijamy miasto właśnie w taki sposób, aby było przestrzenią dobrą do życia. Cieszę się, że potwierdzają to liczne plebiscyty i rankingi – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. - Od lat kieruje miastem stawiając na zrównoważony rozwój. Dbam o wysoki poziom edukacji, stawiam na sport i rekreację, współpracuję z biznesem i uczelnią, aby tworzyć dobrze płatne miejsca pracy. Rozwijam sieć dróg oraz ułatwiam dostęp do opieki medycznej. To wyróżnienie motywuje mnie do jeszcze większej pracy na rzecz miasta i mieszkańców - dodaje.

  • Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś, w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym” – wyjaśnia prof. dr hab. Przemysław Śleszyński, współautor rankingu.

Miasta na prawach powiatu:

Warszawa
2. Kraków
3. Zielona Góra
4. Wrocław
5. Sopot