24.11.2023
Prezes Lubuskiego Trójmiasta gościem Radia Zachód
Prezes Lubuskiego Trójmiasta gościem Radia Zachód

Polityka, sprawy społeczne, pieniądze unijne i Szybka Kolej Aglomeracyjna to tematy audycji "Poranny gość" na antenie Radia Zachód. Gościem programu był Edward Fedko, prezes Lubuskiego Trójmiasta.

"Samorządy Lubuskiego Trójmiasta utworzyły Zielonogórsko – Nowosolski Obszar Funkcjonalny (ZNOF), na którym z powodzeniem można realizować inwestycje z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej 2021 – 2027. ZNOF to prawdziwy gigant, który swoim zasięgiem obejmuje ponad 1300 km kw. Co istotne, na tym obszarze mieszka ponad 240 tys. Lubuszan, zlokalizowanych jest kilkaset placówek oświatowych i trzy duże szpitale. To także setki kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci wiedzą, że wspólnie mogą sięgnąć po większy kawałek unijnego tortu i w ten sposób zrealizować szereg ważnych dla mieszkańców inwestycji" - mówił Fedko.

"Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta (SKALT) jest inicjatywą samorządową, która ma połączyć transportem szynowym miasta i gminy ulokowane w promieniu około 30 km wokół Zielonej Góry. Docelowo planowane są 2 linie SKALT, w obrębie istniejących linii kolejowych nr 273, 358 i 370, na których zlokalizowane zostanie łącznie 27 przystanków. Inwestycję podzielono na dwa etapy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, pierwsze regularne połączenia ruszą w 2027 roku. Ze wstępnych szacunków wynika, że koleją aglomeracyjną może dojeżdżać nawet ponad 200 tys. osób, korzystających aktualnie z autobusów lub samochodów prywatnych" - wyjaśnił Edward Fedko.

Po więcej szczegółów odsyłamy do audycji na stronie internetowej Radia Zachód: www.zachod.pl