26.09.2023
Spotkanie z przyjaciółmi z miast partnerskich Nowej Soli
Spotkanie z przyjaciółmi z miast partnerskich Nowej Soli

Miasto Nowa Sól kontynuuje swoje starania w zakresie zacieśniania międzynarodowych i partnerskich więzi. W miniony poniedziałek, 25 września, mieliśmy zaszczyt gościć przyjaciół z miast partnerskich: Senftenberg z Niemiec oraz Žamberk z Czech. Prezydent Jacek Milewski, w towarzystwie swoich współpracowników, a także starosty Iwony Brzozowskiej, przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Petreczko i radnych miejskich, serdecznie przywitał burmistrza Senftenberga, Andreasa Pfeiffera, oraz burmistrza Žamberka, Jirka Mencáka wraz z ich delegacjami. To wyjątkowe wydarzenie było okazją do dzielenia się doświadczeniami i pomysłami na rozwijanie naszych miast.

W spotkaniu uczestniczyła również pani Teresa Stein, wieloletnia przyjaciółka Nowej Soli oraz Elżbieta i Krzysztof Gonetowie, którzy przyczynili się do wzmacniania relacji między naszymi miastami.

Podczas tego wyjątkowego dnia, naszym gościom pokazaliśmy Nową Sól z różnych perspektyw.

Prezydent Jacek Milewski, chcąc zaprezentować gościom z Senftenbergu i Žamberka różnorodność oraz rozwój Nowej Soli, nie zapomniał o ważnych atrakcjach i inwestycjach, które odmieniają oblicze miasta. Na początek, prezydent Milewski zaprowadził naszych przyjaciół na zrewitalizowany obszar dawnej fabryki nici Odra oraz do obejrzenia wystawy poświęconej dawnej fabryce nici. To fascynujące miejsce, które przenosi nas w czasy przemysłowej historii Nowej Soli. Ekspozycja ta oddaje hołd pracownikom i tradycjom przemysłowym miasta.

Nie zabrakło również wizyty na terenach strefy gospodarczej, które są ważnym motorem rozwoju ekonomicznego Nowej Soli. Prezydent i szef Parku Interior Andrzej Matłoka opowiedzieli o inwestycjach i sukcesach przedsiębiorstw, które wybrały Nową Sól jako swoje miejsce działalności.

Nasi goście mieli okazję również odwiedzić Park Fizyki i Park Krasnala. To miejsca, które są ukochane zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych. Park Fizyki przyciąga miłośników nauki i eksperymentów. Natomiast Park Krasnala to doskonałe miejsce dla rodzin i dzieci, gdzie można bawić się na licznych atrakcjach.

W Informacji Turystycznej „Visit Nowa Sól,” Pani Katarzyna Dzieńdziura ze Starostwa Powiatowego zaprezentowała naszym gościom niezwykle popularne ścieżki rowerowe, w tym „Kolej na rower,” która zaprasza do aktywnego spędzania czasu na dwóch kółkach oraz najnowszą inwestycję – ścieżkę rowerową łączącą Nową Sol, gminę Otyń i Zatonie w Zielonej Górze. To doskonałe przykłady inicjatyw, które promują zdrowy tryb życia i piękno okolicznej przyrody.

Zwieńczeniem wizyty naszych gości był rejs statkiem Laguna po Odrze. To niezapomniana podróż, która pozwoliła naszym przyjaciołom podziwiać miasto z innej perspektywy i poczuć magię rzeki, która przepływa przez Nową Sól.

Spotkanie to nie tylko umożliwiło wymianę doświadczeń i pomysłów na przyszłość, ale także umocniło więzi przyjaźni między naszymi miastami partnerskimi. Dziękujemy naszym przyjaciołom z Senftenbergu i Žamberka za wizytę, sympatyczny dzień i przyjacielskie rozmowy. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca będzie nadal przynosić korzyści mieszkańcom obu miast.

Współpraca między miastami partnerskimi jest niezwykle ważna, ponieważ umożliwia wymianę doświadczeń i pomysłów, a także promuje wzajemne zrozumienie i przyjaźń między różnymi kulturami. Dzięki takim inicjatywom miasta takie jak Nowa Sól mogą rozwijać się i stawać się jeszcze lepszymi miejscami do życia.

Mamy nadzieję, że to spotkanie było jednym z wielu kroków na drodze do dalszego pogłębiania naszych partnerskich więzi i że przyniesie ono wiele owoców w przyszłości. Razem możemy osiągnąć wiele i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z naszymi przyjaciółmi z Senftenbergu i Žamberka.

Wspólnie możemy tworzyć lepszy świat i budować mosty między różnymi społecznościami.