08.12.2022
Lubuskie Trójmiasto dba o bezpieczeństwo najmłodszych
Lubuskie Trójmiasto dba o bezpieczeństwo najmłodszych

Zmierzch i szaruga sprawiają, że w okresie jesienno-zimowym na drogach częściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Bardzo często zdarza się, że poszkodowani są najmłodsi. „Dobra widoczność na drodze ratuje życie, dlatego Lubuskie Trójmiasto sfinansowało zakup kamizelek odblaskowych dla przedszkolaków z gmin członkowskich” – mówi Edward Fedko, prezes Lubuskiego Trójmiasta. To pierwsza partia 300 kamizelek, które trafią do najmłodszych z placówek wskazanych przez wójtów, burmistrzów i prezydentów. „Dziś kamizelki trafią do przedszkola nr 7 i 9 w Nowej Soli oraz do placówki w Otyniu” – dodaje Fedko.

W pierwszej turze gospodarze miast i gmin wskazali 10 przedszkoli, dla każdego Lubuskie Trójmiasto zakupiło po 30 odblaskowych kamizelek z widocznym logo Stowarzyszenia LT oraz z nazwą przedszkola. „Dzieci muszą być bezpieczne! Gdy podczas wycieczek edukacyjnych wspólnie z pedagogami opuszczają przedszkole i np. przechodzą przez jezdnię, są widoczne dla innych uczestników ruchu” – podkreśla prezes Lubuskiego Trójmiasta.

Eksperci nie mają wątpliwości, że noszenie odblasków przez dzieci, gdy zapada zmierzch albo pada deszcz znacznie zwiększa szanse na uniknięcie potrącenia przez samochód. Dziecko ubrane w ciemny strój kierowca zobaczy dopiero z 30 metrów i jeśli jedzie z prędkością ponad 50 km/h może nie zdążyć wyhamować. Jeśli przedszkolak ma odblaski, widać go już ze 150 metrów i jest sporo czasu na zatrzymanie rozpędzonego auta.