25.08.2023
Czas na DOŻYNKI! Zielona Góra świętuje i dziękuje za plony [PROGRAM]
Czas na DOŻYNKI! Zielona Góra świętuje i dziękuje za plony [PROGRAM]

Wieniec dożynkowy z Przylepu jest już praktycznie gotowy. Jego wygląd owiany jest tajemnicą do dnia konkursu. Tegoroczne miejskie święta plonów odbędzie się w tym sołectwie. Zagra Golec uOrkiestra. Zgodnie z doroczną tradycją poczujemy aromat pieczonego specjalnie na tę okazję chleba i będziemy podziwiać wieńce dożynkowe. Za nami piękny sezon, przed nami okazja, by podziękować za niego rolnikom. 26 sierpnia spotykamy się w Przylepie na terenie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej na Święcie Dzielnicy Nowe Miasto, czyli Dożynkach z miejskim charakterem.

To za tydzień. Tymczasem w sołectwach dobiega końca plecenie wieńców dożynkowych. W Przylepie nad wieńcem pracowało dziesięć osób, głównie przedstawicielki rady sołeckiej. Z czasem przyłączyli się panowie, którzy okazali się prawdziwymi dżentelmenami i nie zostawili żon w potrzebie i np. czyścili słomę potrzebną do przygotowania wieńca dożynkowego. To na ich głowie było też „dźwiganie”, ale z tego co mówią panie – nie narzekali ani trochę!

"Dożynki, czyli święto plonów, to piękna, wieloletnia tradycja, którą chcemy podtrzymać i pielęgnować. W Przylepie, obok elementów tradycyjnych, pojawią się te bardziej współczesne. Życząc udanego świętowania, chylę czoła przed rolnikami za tegoroczne plony i codzienny trud i wysiłek, jaki wkładają w pracę" - Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry

Naturalne produkty

Mieczysław Momot, sołtys Przylepu nie ukrywa, że najtrudniejszym zadaniem było pozyskać dobrej jakości zboża do wieńca dożynkowego. A w sołectwie gospodarstw rolnych jest jak na lekarstwo. Na szczęście z pomocą przyszedł zaprzyjaźniony rolnik, który ma pola w Nietkowie i Czerwieńsku. – I kiedy już wreszcie sprowadziliśmy zboża, szukaliśmy dzielnej ekipy do wyplatania wieńca dożynkowego – opowiada ze śmiechem M. Momot. - O dziwo poszło nam jak po maśle, bo zgłosiły się nie tylko panie z rady sołeckiej. Daliśmy radę dzięki fantastycznej atmosferze, efekty oceni komisja konkursowa. Jedno jest pewne, śmiechu przy wspólnej robocie było co niemiara.

Grażyna Szymańska w dożynkach uczestniczy pierwszy raz i wszystko jest dla niej nowe. – Przez dwa tygodnie w pocie czoła pracowaliśmy dwie, trzy godziny dziennie – mówi pani Grażyna. – Do wieńca wykorzystaliśmy cztery rodzaje zboża: żyto, pszenicę, owies i pszenżyto. Trzeba je było pociąć i porobić małe wiązanki, aby przyczepić do stelaża i odpowiednio ułożyć. Już samo umocowanie tych bukiecików okazało się pracochłonne. Zgodnie z regulaminem wszystkie produkty do wieńca muszą być naturalne, nie ma mowy o np. sztucznych kwiatach.

"Mimo że dożynki mają po połączeniu miejski charakter, sporo osób w poszerzonej Zielonej Górze żyje z roli. To ich święto, a dla nas niewątpliwie zaszczyt, że możemy w nim uczestniczyć. Decyzja o lokalizacji święta w Przylepie była podjęta przed wieloma miesiącami. Ostatnie wyniki badań utwierdzają nas w przekonaniu, że obchody będą bezpieczne" - Klaudia Baranowska, dyrektor departamentu Dzielnicy Nowe Miasto

Przednia zabawa

Halina Nowińska to też świeżo upieczona debiutantka w temacie wieńca dożynkowego. Działa w duecie z sołtysem. – Nasz projekt zakładał, że powstaną trzy odnogi wieńca, z troszkę większym środkiem i koroną na głowie – wyjaśnia pani Halina. – Na początku poruszaliśmy się jak dzieci we mgle, nie wiedzieliśmy nawet do czego służą różne rodzaje słomy. Doszliśmy do czegoś metodą prób i błędów. Zabawa przy dożynkach jest przednia. Praca dosłownie paliła się w rękach, przy żartach, chlebie ze smalcem, pysznych ciastach i aromatycznych domowych nalewkach – śmieje się pani Halina.

Cała sztuka nie miałaby najmniejszych szans na powodzenie, gdyby nie zdolności manualne Jolanty Borek, która „wyczarowała” ozdobne łańcuchy i plotła kwiaty. Drzemiąca w niej dusza artystyczna podpowiedziała, że na wieniec najlepiej nadają się radosne słoneczniki. – Co ciekawe nigdy wcześniej tym się nie zajmowałam, jestem taka troszkę utalentowana „Zosia-Samosia” – przyznaje pani Jolanta, która od lat rozwijała talent plastyczny we własnym domu. –Bardzo się cieszę, że przy okazji dożynek tak sympatycznie integruje się nasza mała społeczność w Przylepie.

PROGRAM

12.00 – 13.00 - uroczysta msza święta w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w sołectwie Przylep

13.00 – 13.40 - korowód dożynkowy

13.40 – 14.20 - otwarcie święta przez prezydenta miasta i Bachusa

 • pokazowy przelot samolotu

 • ogłoszenie wyników konkursu wieńca dożynkowego, wręczenie odznaczeń Prezydenta Miasta Zielona Góra

14.20 – 16.15 - Występy wokalne i taneczne dzieci i młodzieży (uczniowie z Zespołu Edukacyjnego nr 5, Kinga Walczak, spektakl dzieci z Zespołu Edukacyjnego nr 8 „Lepsze jutro”)

16.15 – 17.00 - Sołtys SHOW – turniej sołectw

17.00 – 19.00 - występy wokalne grup śpiewaczych i tanecznych (Bolero, Nasza Łężyca, Raculanki, Latino przy Stowarzyszeniu „Zawsze Aktywni”)

 • polsko-niemieckie grillowanie

19.00 – 19.40 - występy wokalistów ze Studia Piosenki „Rezonans”

20.00 – 21.30 - koncert zespołu Golec uOrkirestra

22.00 – 02.00 - zabawa taneczna Sołtys Dance

TRANSPORT

Skorzystaj z okazji

Pogoda aż korci, by do Przylepu wybrać się na dwóch kółkach. Na terenie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej będzie czekać na nas płatny parking dla rowerów oraz bezpłatna mobilna stacja rowerowa nextbike. Komu nie dopisze kondycja, może skorzystać z bezpłatnego autobusu MZK, który dowiezie nas z dworca głównego lub spod CRS bezpośrednio na Dożynki. Parking dla kierowców samochodów będzie na Trasie Północnej (od ronda przy Auchan do ronda Przylep i po drugiej stronie od ronda Przylep do ronda przy Auchan) - zmiana organizacji ruchu nastąpi w godz. 12.00 – 24.00 w obu kierunkach.

Rozkład jazdy autobusów MZK:

Linia 20

Dworzec Główny – Dworcowa – Batorego – Energetyków – Zjednoczenia – Przylep Lotnisko

Dojazd na Dożynki - odjazdy z Dworca Głównego:

 • od 13.21 do 17.31 co 10 minut

 • od 17.38 do 19.01 co 7,5 minuty (dojazd na koncert)

Powrót z Dożynek – odjazdy z Przylep Lotnisko:

 • od 13.44 do 17.44 co 10 minut

 • od 17.52 do 19.15 co 7,5 minuty

 • od 19.24 do 20.14 co 10 minut

 • od 20.23 do 21.44 co 7,5 minuty (powrót z koncertu)

 • od 21.54 do 23.14 co 10 minut

Linia L2

Sulechowska CRS (parking) – Trasa Północna – Przylep Lotnisko

Dojazd na Dożynki - odjazdy z Sulechowskiej CRS (parking):

 • od 13.16 do 17.16 co 20 minut

 • od 17.33 do 19.36 co 15 minut (dojazd na koncert)

Powrót z Dożynek – odjazdy z Przylep Lotnisko:

 • od 13.39 do 17.39 co 20 minut

 • od 17.56 do 18.56 co 15 minut

 • od 19.19 do 19.59 co 20 minut

 • od 20.11 do 21.26 co 15 minut (powrót z koncertu)

 • od 21.39 do 22.59 co 20 minut