13.01.2023
300 kamizelek odblaskowych trafiło do przedszkolaków. Szykuje się kolejna edycja projektu "Bezpieczne Trójmiasto"
300 kamizelek odblaskowych trafiło do przedszkolaków. Szykuje się kolejna edycja projektu "Bezpieczne Trójmiasto"

Zakończyła się pierwsza edycja projektu „Bezpieczne Trójmiasto”, w ramach którego Lubuskie Trójmiasto ufundowało 300 kamizelek odblaskowych i przekazało je do 10 przedszkoli na terenie partnerskich miast i gmin. „To nie koniec naszych działań w tym zakresie, przed nami kolejna edycja, ponieważ mamy jeszcze sporo przedszkolaków do obdarowania” – mówi Edward Fedko, prezes Lubuskiego Trójmiasta.

Akcja „Bezpieczne Trójmiasto” wystartowała 8 grudnia. Kamizelki odblaskowe okazały się idealnym mikołajkowym prezentem dla najmłodszych. Jako pierwsze zostały obdarowane placówki z Nowej Soli. Odblaskowe kamizelki trafiły tam do przedszkola nr 7 i 9. Następnie kamizelki powędrowały do Otynia i kolejno do wybranych placówek działających na terenie Stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto. Pierwsza edycja projektu zakończyła się w Miejskim Przedszkolu nr 6 w Zielonej Górze.

„Przez blisko miesiąc odwiedziłem 10 przedszkoli w 9 gminach. Radość maluchów i kadry pedagogicznej była ogromna, co mnie bardzo cieszy, ale w całej tej akcji najważniejszy jest wymiar edukacyjny i bezpieczeństwo” – mówi E.Fedko.

W pierwszej turze gospodarze miast i gmin wskazali 10 przedszkoli, dla każdego Lubuskie Trójmiasto zakupiło po 30 odblaskowych kamizelek z widocznym logo Stowarzyszenia LT oraz z nazwą przedszkola. „Dzieci muszą być bezpieczne! Gdy podczas wycieczek edukacyjnych wspólnie z pedagogami opuszczają przedszkole i np. przechodzą przez jezdnię, są widoczne dla innych uczestników ruchu” – podkreśla prezes Lubuskiego Trójmiasta.

Eksperci nie mają wątpliwości, że noszenie odblasków przez dzieci, gdy zapada zmierzch albo pada deszcz znacznie zwiększa szanse na uniknięcie potrącenia przez samochód. Dziecko ubrane w ciemny strój kierowca zobaczy dopiero z 30 metrów i jeśli jedzie z prędkością ponad 50 km/h może nie zdążyć wyhamować. Jeśli przedszkolak ma odblaski, widać go już ze 150 metrów i jest sporo czasu na zatrzymanie rozpędzonego auta.