18.07.2023
Wakacyjne spotkania uczniów z Klietz i gminy Czerwieńsk
Wakacyjne spotkania uczniów z Klietz i gminy Czerwieńsk

Po trzyletniej przerwie w bezpośrednich kontaktach między naszymi partnerami, spowodowanej pandemią koronawirusa, nasi uczniowie znów mają okazję do przyjacielskiego spotkania z kolegami niemieckiej gminy partnerskiej Klietz. Na spotkaniu, które odbyło się w marcu w Czerwieńsku, włodarze gminy Czerwieńsk, Piotr Iwanus, oraz Burmistrz Klietz Jens Meiering wraz z delegacją, podtrzymali chęć kontynuacji tej wspaniałej współpracy i powrót do wakacyjnych wymian młodzieżowych, które stały się już tradycją w naszej gminie z ogromną korzyścią dla uczniów z Nietkowa.

Projekt pod nazwą „Wspólnie i razem na wakacjach w Polsce”, tradycyjnie już jest dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, a dzieci spotykają się na wspólnych wakacjach po raz 24. W tym roku niemieccy koledzy wraz z opiekunami odwiedzili nas w lipcu. Dziesięcioosobowa grupa gości korzysta z gościnnej bazy noclegowej przy Hali sportowej „Lubuszanka”, a wraz z nimi przebywa też dziesięcioosobowa grupa polskich uczniów z Nietkowa.

Program przewidziany do realizacji polsko-niemieckiego projektu obejmował zwiedzanie ciekawostek historyczno-kulturowych regionu, jego walorów przyrodniczych, a także oczywiście wspólny odpoczynek. Przygotowany przez szkołę w Nietkowie program pobytu oferował oprócz aspektów poznawczych dużo rekreacji, sportu - sporty wodne, wędrówki, gry terenowe, zawody i sportowe konkurencje.

Dzieci zwiedziły Zieloną Górę, korzystały z ciekawych ofert sportowo-rekreacyjnych miasta oraz okolic - parku trampolin, basenu CRS, Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodniczego, kompleksu wypoczynkowego w Dąbiu, Muzeum Etnograficznego w Ochli oraz Ośrodka Sportu i rekreacji w Świdnicy. W programie znalazła się też jednodniowa wycieczka nad polskie morze do Międzyzdrojów oraz wizyty w szkole w Nietkowie, gdzie dzieci wspólnie spędzały czas na grach i zabawach sportowych, poznawały zawiłości językowe i kulturowe ciekawostki. W realizacji pobytu zaangażowani byli rodzice naszych uczniów ze smacznym domowym poczęstunkiem.

A wszystko to tworzyło sprzyjający, przyjacielski klimat do realizacji najważniejszego celu projektu, a mianowicie komunikację i poznawanie się, obycie kulturowe, przełamywanie barier w mówieniu i nawiązywaniu kontaktów, wspieranie młodzieży w nawiązywaniu dobrych, rówieśniczych relacji, które tak trudno w obecnych czasach jest utrzymywać. W sporcie i zabawie dzieci szybko znalazły wspólny język, czas upłynął wesoło i pozostawił wiele cennych wspomnień, doświadczeń i wiedzy. Opiekunem grupy polskiej była pani Beata Kłos-Wygas, a grupy niemieckiej pani Uta Freihorst.

Wakacyjne spotkania uczniów z Klietz i gminy Czerwieńsk będą miały w przyszłym roku piękny dwudziestopięcioletni jubileusz, a wraz z nim wiele udanych wakacyjnych chwil oraz bardzo dobra współpraca, która, miejmy nadzieję, będzie również kontynuowana w następnych latach.

Podziękowania dla pana Burmistrza Piotra Iwanusa za wsparcie młodzieżowych, integracyjnych spotkań i niegasnący optymizm współpracy międzynarodowej oraz utrzymywania partnerskich kontaktów naszych społeczności.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nietkowie

Beata Kłos-Wygas