23.02.2024
Prezes Lubuskiego Trójmiasta gościem Radia Index
Prezes Lubuskiego Trójmiasta gościem Radia Index

Edward Fedko, prezes Lubuskiego Trójmiasta był gościem "Rozmowy na 96fm" na antenie Radia Index. Prezes przybliżył słuchaczom ambitny projekt, który funkcjonuje pod skrótem SKALT, czyli Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta.

Projekt podzielony jest na dwa etapy. Kiedy według założeń pojedziemy Szybką Koleją Aglomeracyjną Lubuskiego Trójmiasta?

"Mamy przemieszczać się i dojeżdżać do pracy, szkoły i na uniwersytet transportem, który jest szybki i ekologiczny. Tym rozwiązaniem jest kolej aglomeracyjna, która połączy miasta i gminy ulokowane w promieniu około 30 km wokół Zielonej Góry" – tłumaczy Edward Fedko, prezes Lubuskiego Trójamiasta. Ze wstępnych szacunków wynika, że koleją aglomeracyjną może dojeżdżać nawet ponad 200 tys. osób, korzystających aktualnie z autobusów lub samochodów prywatnych.

Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta (SKALT) jest inicjatywą samorządową, która ma połączyć transportem szynowym miasta i gminy ulokowane w promieniu około 30 km wokół Zielonej Góry. O tym projekcie jest coraz głośniej. Samorządowcy z różnych regionów kraju przyglądają się sprawnym działaniom Lubuskiego Trójmiasta i władz poszczególnych miast i gmin. O projekcje bardzo pozytywnie piszą też branżowe media m.in. rynek-kolejowy.pl

W obrębie działania SKALT znajduje się 8 gmin, ulokowanych w promieniu 30 km od Zielonej Góry, zamieszkanych przez ok. 240 tys. mieszkańców. Planowane linie będą przebiegały, przez centralnie położoną Zieloną Górę. Z kolei stacje końcowe zlokalizowane zostaną w Sulechowie, Nowej Soli oraz Nowogrodzie Bobrzańskim.