14.09.2023
Z wizytą w Parku Fizyki w Nowej Soli
Z wizytą w Parku Fizyki w Nowej Soli

Park Fizyki w Nowej Soli to bardzo ciekawe miejsce na mapie Nowej Soli, cieszące się dużą popularnością mieszkańców Nowej Soli i nie tylko. W szczególności młodszych i starszych pasjonatów nauki.

W parku można na żywo doświadczyć wiele przygód z fizyką. Poszczególne ścieżki i przyrządy edukacyjne są tak zaprogramowane, aby każdy znalazł coś ciekawego dla siebie.

Park Fizyki sąsiaduje z Parkiem Krasnala i parkiem linowym, dlatego też oferuje bardzo dużo możliwości zarówno w czasie wolnym, jak i podczas specjalnych lekcji w trakcie roku szkolnego. W Parku Fizyki można brać udział w lekcjach z animatorami, którzy w ciekawy i przystępny sposób demonstrują wszystkie atrakcje i zapoznają nas w praktyczny sposób z prawami fizyki. W Parku Fizyki można uczyć się, wypoczywać, a nawet programować i brać udział w zajęciach z robotyki. W Parku Fizyki ODRAN w Nowej Soli można zagrać na kamiennych cymbałach, posłuchać dźwięku dzwonów rurowych i Fletni Pana. Chętni sprawdzą, jak powstaje wir wodny, jak działa pompa czerpakowa czy waga hydrauliczna. Dzięki dwóm zwierciadłom zobaczymy efekt nieskończoności.

Czego można nauczyć się w Parku Fizyki w Nowej Soli. Są tam urządzenia z zakresu mechaniki: rezonans kładki, duża platforma równowagowa, szalone piłki, duża platforma obrotowa, wózki na szynach wraz z torowiskiem do zabudowy w terenie, równoważnia indywidualna – walcowa, równoważnia indywidualna – sferyczna, pchanie i ciągnienie skrzyni, mała platforma obrotowa (piruet) oraz dwie sprzężone huśtawki.

Planuje się udział Parku Fizyki w ramach przyszłego projektu, rozwijającego kompetencje kluczowe i edukację ogólną dla uczniów z zielonogórsko-nowosolskiego obszaru funkcjonalnego.