25.04.2024
Zielona Góra:Dobra wiadomość dla miłośników jazdy na dwóch kółkach
Zielona Góra:Dobra wiadomość dla miłośników jazdy na dwóch kółkach

W tym roku rozpocznie się budowa ścieżki rowerowej z Nowego Kisielina do Droszkowa. Docelowo cała trasa poprowadzi aż do mostu w Milsku. To pierwszy z sześciu etapów budowy ścieżek rowerowych w gminie Zabór. Początkowy odcinek trasy poprowadzi z Nowego Kisielina (od skrzyżowania ulic Bukowej i Odrzańskiej) przez rondo Błękitnych Kisielin, a w Droszkowie przez skrzyżowanie ulic 3 Maja z Wiśniową. Trasa poprowadzi aż do parkingu przy kościele. Będzie miała 2391 m, z czego około 700 m pobiegnie na terenie miasta. Planowany koszt inwestycji to około 7 mln zł, z tego około 600 tys. zł dołoży Zielona Góra. To jeden z projektów, które zostaną sfinansowane z Funduszy Europejskich dla Lubuskiego na lata 2021-2027. Po wybudowaniu drugiego etapu ścieżki - od Droszkowa do ronda w Łazie, rowerzyści będą mogli dojechać aż do mostu w Milsku.

  • Cieszę się z tej partnerskiej inwestycji z Zieloną Górą - mówi Robert Sidoruk, wójt gminy Zabór. - Ta długo oczekiwana ścieżka pieszo-rowerowa poprawi bezpieczeństwo rowerzystów i spacerujących. Projekt jest już gotowy i skonsultowany z Zarządem Dróg Wojewódzkich i miastem. Zmieniliśmy przebieg trasy, aby nie kolidowała z planowaną obwodnicą Droszkowa. Wkrótce ogłosimy przetarg na realizację zadania. W pierwszej kolejności poprowadzimy ścieżkę do centrum Droszkowa, następnie do ronda w Łazie. Wójt żartuje, że ma osobisty interes, by powstała nowa ścieżka. - Jestem zapalonym cyklistą i często można mnie zobaczyć na dwóch kółkach, zwłaszcza kiedy kontuzja kolana uniemożliwia mi grę w piłkę nożną - podkreśla R. Sidoruk. Przypomnijmy, że w lutym zielonogórska rada miasta podjęła uchwałę intencyjną w sprawie wspólnego projektu dwóch samorządów.
  • Na projektowanym odcinku ścieżki rowerowej będą m.in. ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci - wylicza Michał Bela z Departamentu Inwestycji Miejskich. Planowane są jeszcze drobne korekty w przebiegu trasy. Fot. Freepik