29.04.2024
Zielona Góra: Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta
Zielona Góra: Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta

Pracownicy miejskich jednostek organizacyjnych mogą być zadowoleni – radni bez zmrużenia oka przegłosowali ponad 20 mln zł na podwyżki płac. Chodzi o 12 proc. podwyżki dla każdego pracownika uzgodnione z NSZZ Solidarność, które będą wypłacane od czerwca. Z góry było wiadomo, że temat ten nie wywołała sporów.

  • Na ten cel zapisane jest w budżecie dodatkowe 20 mln 409 tys. zł. Taką skalę wynegocjowali związkowy w rozmowach z prezydentem Kubickim, które odbyły się 12 kwietnia – tłumaczył wiceprezydent Dariusz Lesicki. – Ustalenia te związkowcy potwierdzili 18 kwietnia w rozmowach z prezydentem elektem Marcinem Pabierowskim. Uchwała pozwoli np. na zwiększenie dotacji dla miejskich firm, z których zostanie wypłacona podwyżka. Radni zgodzili się również na tymczasowe przesunięcie środków na zakup pięciu nowych autobusów Pilea, które ostatecznie zostaną sfinansowane z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Zmiany finansowe w budżecie przegłosowano jednomyślnie. Zwolnienie z pracy Piotra Barczaka Jednomyślności nie było przy sprawie zgody na zwolnienie z pracy przewodniczącego rady Piotra Barczaka, który do grudnia zeszłego roku był komendantem zielonogórskiego OHP. Później został zatrudniony na specjalnie stworzonym stanowisku. Projekt uchwały, zgłoszony głównie przez radnych PIS, by nie zgodzić się na rozwiązanie stosunku pracy nie zdobył większości: siedmiu radnych było za a ośmiu przeciw. Diety radnych Na koniec radni zajmowali się wysokością diet. Nie były to nowe podwyżki dla siebie lecz uporządkowanie poprzedniej uchwały zakwestionowanej przez wojewodę i sąd administracyjny. Chodziło o sposób publikacji uchwały. Jej podjęcie teraz ma uporządkować sprawę. To problem wielu samorządów. Przypomnijmy. Wysokość diety radnych ustala się na podstawie tzw. Kwoty bazowej, która obecnie wynosi 1.789,42 zł 👉 Wysokość diet radnych: ✅ Przewodniczący Rady - 240 proc. kwoty bazowej - 4 294,61 zł ✅ Wiceprzewodniczący Rady - 230 proc. kwoty bazowej - 4 115,67 zł ✅ Przewodniczący komisji - 220 proc. kwoty bazowej - 3 936,72 zł ✅ Wiceprzewodniczący komisji - 210 proc. kwoty bazowej - 3 757,78 zł ✅ Radny (nie pełniący żadnej z ww. funkcji) - 200 proc. kwoty bazowej - 3 578,84 zł Z tego 3.000 nie podlega opodatkowaniu. Nagroda w Seulu Był też element poza sesyjny. Na początku obrad wiceprezydent Lesicki poinformował, że kilka godzin wcześniej w Seulu Zielona góra zdobył światową nagrodę za ewizjonerstwo, czyli wprowadzanie emobilności w komunikacji miejskiej. Wcześnie taka nagrodę otrzymała m.in. Osaka, Oslo, Amsterdam i Londyn.
  • Mam nadzieję, że ten kierunek będzie w mieście kontynuowany – mówił wiceprezydent wspominając o Europejskim Centrum Emobilności. Fot. Bartosz Mirosławski UM