29.11.2023
Lubuskie zniknie z mapy? J. Kubicki: Musimy wzmocnić region! Na mapie administracyjnej trzeba się rozpychać
Lubuskie zniknie z mapy? J. Kubicki: Musimy wzmocnić region! Na mapie administracyjnej trzeba się rozpychać

12 województw zamiast 16? To nie żart! To propozycja nowego podziału administracyjnego przygotowana ekspertów. Zgodnie z nią województwo lubuskie zniknie z mapy i zostanie przyłączone do nowych regionów, dużo większych niż obecnie. Na nowy podział nie godzą się wszyscy prezydenci lubuskiego. - To pierwszy raz kiedy wszyscy stoimy w jednym szeregu. Nie patrzymy na sprawę przez pryzmat podziałów politycznych. Mamy koncepcję wzmocnienia regionu – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Prezydenci lubuskich miast, 7 grudnia przedstawią „Nowe Porozumienie Paradyskie”, które nawiązuje do początków województwa lubuskiego. - Zaproponujemy nową formułę, która doprowadzi do tego, że lubuskie będzie się o szybciej rozwijało – podkreśla Kubicki.

Zgodnie z propozycją przedstawioną przez naukowców Instytutu Sobieskiego, w przyszłości, zamiast 16 może być 12 województw. Zdaniem ekspertów podział z 1999 roku jest zły i wymaga korekty. Według dr. Łukasza Zaborowskiego, autora raportu, obowiązujący dziś podział to hybryda będąca wypadkową zakulisowych targów działań i nacisków, z czego wynika brak równowagi.

Nowy podział administracyjny zakłada likwidację województwa lubuskiego. Nasz region ma zostać podzielony i przydzielony do nowych większych województw. Na taki obrót spraw nie zgadzają się prezydenci trzech lubuskich miast: Janusz Kubicki (Zielona Góra), Jacek Wójcicki (Gorzów Wielkopolski) i Jacek Milewski (Nowa Sól). Samorządowcy przygotowali okolicznościowy apel, a 7 grudnia organizują wydarzenie, na które zaprosili wszystkich lubuskich parlamentarzystów, radnych, władze województwa, wójtów, burmistrzów, starostów i ojców założycieli województwa lubuskiego. Miejsce spotkania jest symboliczne.

  • 7 grudnia będziemy w klasztorze w Paradyżu. To właśnie tam 13 marca 1998 roku parlamentarzyści dwóch ówczesnych województw: zielonogórskiego i gorzowskiego, podpisali wspólny apel do Rządu RP w sprawie utworzenia województwa lubuskiego. Gdyby nie tamto spotkanie, Lubuskiego najprawdopodobniej by nie było – przypomniał Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Trzej prezydenci przedstawią w Paradyżu „Nowe Porozumienie Paradyskie”.

  • To pierwszy raz kiedy wszyscy prezydenci województwa lubuskiego stoją w jednym szeregu. Nie patrzymy na sprawę przez pryzmat podziałów politycznych. Chcemy porozmawiać i przedstawić koncepcję wzmocnienia województwa lubuskiego – wyjaśnił Kubicki. - Myślę, że jest to dobra inicjatywa. Zaproponujemy nową formułę, która ma doprowadzić do tego, że lubuskie będzie się szybciej rozwijało, a jest nam to wszystkim potrzebne – dodał.